Meksika Turistik Vize

Meksika Turistik vize başvurularında bulunacak kimselerin dikkatine!

Meksika devletine turistik vize alarak seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimseler Meksika ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında bulunan anlaşmalar nedeni ile Meksika e-visa uygulamasından yararlanabileceklerdir. 

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo), Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaport (Gri) sahibi kişiler Meksika vize işlemlerine tabi olup seyahatleri öncesi Meksika vizelerini edinmeleri zorunludur. 

Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik Pasaport sahibi kişiler ise Meksika turistik vize uygulamalarından muaftır. 

Meksika Turistik Vize işlemleri için e-visa uygulamarından yararlanacak kimseler eksiksiz, gerçeğe uygun bilgi beyanlarında bulunarak Meksika Göçmenlik Ofisi onayı ile Meksika turistik vizelerini alabileceklerdir. 

E-visa olarak alınan Meksika Turistik Vize ile seyahat gerçekleştrecek kişiler öncelikle Meksika uçuşlarını gerçekleştireceği havayolu şirketinin söz konusu vizeyi tanıyor olması teyit edilmelidir. Meksika e-visa uygulaması ile Meksika seyahatinde bulunacak kişiler öncelikle seyahat edeceği havayolu şirketinden onay alması gerekirken söz konusu durumla ilgili Meksika vizesini tanımayan havayolu şirketleri ile bu ülkeye seyahat edilemeyecektir. 

Meksika turistik vizesi ile takdim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ülkeye giriş yapılması gerekmektedir. Meksika'ya giriş yapılan tarihten itibaren en fazla 180 güne kadar Meksika sınırları içinde konaklamanız mümkün olmaktadır. Bu süreye Meksika sınır ve gümrük görevlileri karar vermektedir. Meksika turistik vize ile aldındığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde Meksika' ya giriş yapılmaması halinde bu vize geçerliliğini kaybedecektir. 

 

Meksika Turistik vize başvuruları sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar 

Meksika turistik vize başvuruları için kullanılacak Pasaportlar son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır. 

10 yıldan eski ve Pasaport bilgilerine erişilemeyen Pasaportlarla yapılan vize başvuruları kabul edilmez. 

Meksika Turistik Vize işlemleri için T.C. vatandaşı kişiler e-visa uygulamasın yararlanabilirler. e-visa uygulaması Meksika' ya kısa süreli seyahat edecek kişiler için geçerli olan bir Meksika vize kategorisidir. E-visa uygulamalarında yararlanacak ülkeler Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye' dir

Meksika turistik vize başvuru sahibine tek girişli olarak verilmektedir. Meksika e-visa almış kişileri vize aldıkları tarihten itibaren 30 gün içerisinde bu ülkeye giriş yapmaları gerekecektir. aksi takdirde söz konusu vizelerin geçerliliği sona erecektir. Bu vize ile Meksika'da en fazla 6 ay boyunca kalabilirsiniz. Kalış süreniz Meksika sınır ve gümrük memurları tarafından belirlenecektir.

Pasaportunda geçerli Amerika vizesi bulunan kişiler ise Meksika vize işlemlerinde bulunmalarına gerek kalmadan vizesiz olarak bu ülkeye seyahat edebilirler. 

 

Meksika Turistik Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Hangi Tür Pasaport Sahipleri Meksika Turistik Vizesini E-Vize Olarak Alabilir?

Meksika e-vize başvurusu hakkı yalnızca umumi (bordo) pasaport sahiplerine tanınmıştır. Hususi pasaport (yeşil pasaport) ve hizmet pasaportu (gri pasaport) sahipleri Meksika turistik vizelerini e-vize olarak alamazlar. Bu tür pasaport sahipleri Meksika turistik vizesi almak için başvuru evraklarını hazırlayıp Meksika Konsolosluğu aracılığı ile başvuru yapmak zorundadır.

2- Meksika Turistik Vizemi E-Vize Olarak Alırsam Ülkeye Karayolu Veya Denizyolu İle Seyahat Edebilir Miyim?

Hayır. Meksika e-vize alırsanız ülkeye yalnızca havayolu ile gidebilirsiniz. Eğer karayolu ile Meksika'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız ya da önce başka bir ülkeye giderek daha sonra oradan denizyolu veya karayolu ile Meksika'ya geçmek istiyorsanız Meksika Konsolosluğu aracılığı ile klasik Meksika turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. 

3- Meksika E-vize Sahibi Olarak İstediğim Havayolu Şirketi İle Meksika'ya Seyahat Edebilir Miyim?

Meksika turistik vizenizi e-vize olarak aldıysanız Meksika'ya yalnızca havayolu ile gidebilirsiniz. Meksika uçuşunuzu gerçekleştirecek olan havayolu şirketini seçerken şirketin SAE sistemine kayıtlı bir havayolu şirketi olması gerekmektedir. SAE sistemine kayıtlı olmayan bir havayolu şirketinden uçak bileti alırsanız, SAE sistemine kayıtlı olamayan firmalar elektronik olarak verilen vizeleri okuyamadığından Meksika'ya seyahat etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle uçuşunuzu planlamadan önce havayolu şirketinin SAE sistemine kayıtlı olup olmadığını mutlaka araştırmanız gerekmektedir.

4- Meksika Turistik Vizesi İçin En Uygun Ne Zaman Başvuru Yapabilirim?

Meksika turistik vizenizi e-vize olarak alacaksanız, seyahatinizden en fazla 30 gün önce başvuru yapabilirsiniz. Bu süreden daha önce yapılan başvurular Meksika Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Ayrıca seyahatinize 1-2 gün gibi çok kısa bir süre kaldığında başvuru yapmanız da tavsiye edilmemektedir. Meksika e-vize sisteminde ya da oluşabilecek bir sorun ya da Meksika Konsolosluğu'nun yoğunluğu nedeniyle vizenizin onaylanması gecikebilir ve seyahatiniz tehlikeye girebilir.

5- Meksika E-vize Başvurusu Yapmadan Önce Otel Ve Uçak Rezervasyonu Yaptırmalı Mıyım?

Meksika Konsolosluğu vize başvurularında otel veya uçak rezervasyonu talep etmemektedir. Online olarak yapılacak Meksika turistik vizesi başvurularında doldurulması gereken sorular arasında otel veya uçak rezervasyon bilgileri yer almamaktadır. Bu nedenle Meksika e-vizeniz onaylandıktan sonra otel ve uçak rezervasyonu yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

6- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Meksika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Meksikakonsoloslugu.com web sitesinin, Meksika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

7- Meksika E-vize Başvurum Onaylanırsa Vizem Pasaportuma Mı Basılacak?

Hayır. Meksika turistik vizenizi e-vize olarak alırsanız vizeniz pasaportunuza basılmayacaktır. Tarafınıza elektronik ortamda gönderilecek olan Meksika e-vizenizden seyahatinizden önce bir çıktı almanız ve geçerli pasaportunuz ile birlikte seyahat etmeniz yeterli olmaktadır. 

 

 

 

Meksika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi : embamex.sre.gob.mx/turquia/