Meksika Ankara Büyükelçiliği

Meksika Ankara Büyükelçiliği Adresi:

Kırkpınar Sokak No. 18/6  06540, Çankaya – Ankara


Meksika Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri:

Amerika Ankara Büyükelçilik Bölümü haftaiçi her gün Saat: 09:00 – 17:00 arası;  Amerika Büyükelçiliği Ankara Vize Bölümü ise Saat: 09:00/ 13:00 arasında hizmet vermektedir.

Meksika Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvurularını haftaiçi Pazartesi-Cuma 09:00-13:00 arası kabul etmektedir. 


Meksika Büyükelçiliği Ankara Elçilik Görevlileri:

Meksika Türkiye dış temsilciliği görevini yürüten Meksika Ankara Büyükelçiliği altında Büyükelçi Martha Elena Federica Barcena Coqui, 01.07.2013 tarihinden bu yana, Meksika Devleti ve Meksika Hükümeti adına üstlendiği görevini, akredite edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde yürütmektedir.

Meksika Dışişleri Bakanlığı'nda üç yıl görev yapmış ve yeterlilik sınavlarından geçerek Dışişleri Uzmanlığı kadrosuna atanan "Danışman" statüsü altında Jorge Alberto Cruz Abascal görevini sürdürmektedir.

Meksika Ankara Büyükelçiliği kurumu altında diplomatik temsilci kadrosunda "Ataşe" olarak Sergio Arturo Aguirre Gamboa, Laura Enrıquez Ibarra, Eduardo Vılla Molına ve Juan Domingo Abarca Salas görev almaktadır.

Meksika Büyükelçiliği bünyesinde diplomatik yetkiye sahip olarak Askeri Ataşelik sorumluluğunu yürüten Gustavo Ramırez Palacıos, Jorge Medına Antonıo, Eleodoro Milagro Nicolas; Meksika Savunma Bakanlığı tarafından geçici olarak atanan birlikler ve ya Meksika askeri personelinin, akredite olduğu Türkiye Cumhuriyetinde yürütülen tüm faaliyetlerinden haberdar etme  görevini yürütmektedir. Ayrıca Meksika’nın savunma politikasını desteklemek ve tanıtmak, Türkiye Cumhuriyeti ile Meksika Devleti arasında ikili askeri ilişkileri ve savunma alanındaki ilişkileri geliştirme konusunda yetki üstlenir. 


Meksika Ankara Büyükelçiliğe Nasıl Gidilir?

Meksika Ankara Büyükelçiliği, Ankara ilinin Çankaya İlçesinin Aziziye Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Güneşevler mevkinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya Cinnah Caddesi'ne bağlı Kırkpınar sokağında bulunan Ankara Meksika Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlanabilir.  

Ankara Oran Sitesi bölgesinden EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler ile Çankaya Cinnah Caddesi'ne ulaşım sağlanmaktadır. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtinde bulunan Meksika Ankara Büyükelçilği'ne ulaşılmaktadır.   

Ankara Esenboğa Havaalanı Ankara Çevre Yolu üzerinden Meksika Büyükelçiliği'ne uzaklık 45 km normal trafik seyri halinde araç ile ulaşım 50 dakika'dır.  Taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık 150 TL civarında tutmaktadır. 


Meksika Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Meksika Ankara Büyükelçiliği, bölge ayrımı yapmaksızın tüm Türkiye'den yapılacak Meksika vize başvurularını kabul etmektedir. Meksika Büyükelçiliği'ne vize müracaatı için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Meksika vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Meksika Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle online Meksika vize başvuru formu üzerindeki bilgileri eksiksiz olarak doldurarak, başvurularını elektronik sistem üzerinden yapmaları gerekmektedir. 

Kısa süreli Meksika vizeleri olarak kabul edilen Meksika Turistik Vizesi, Meksika Ticari Vizesi, Meksika Aile Ziyareti Vizesi ve Meksika Transit Vizesi başvuruları online olarak yapılmalıdır.

 

Meksika Büyükelçiliği Ankara Elçilik İşlemleri

Meksika Konsolosluğu ve Meksika Büyükelçiliği, Meksika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Meksika vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Meksika temsilcilikleridir. 

Meksika Konsolosluğu ve Meksika Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Meksika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Meksika vatandaşları apostil (belge tasdiki), evlilik, dirim belgesi, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerini Türkiye’de bulunan Meksika Konsolosluğu, Meksika Büyükelçiliği ve Meksika Fahri Konsoloslukları vasıtası ile yapabilmektedir.


Meksika Büyükelçiliği 2017 Resmi Tatil Günleri

İstanbul Meksika Konsolosluğu ve Meksika Ankara Büyükelçiliği'nin temsil ettiği Meksika Devleti'nin 2017 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2017yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Meksika vizesi için başvuruda bulunacak veya Meksika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.

1 Ocak 2017                        Yeni Yıl 

5 Şubat 2017                      Anayasa Günü 

20-21 Mart 2017                 Benito Juarez Günü

14-16 Nisan 2017                Paskalya

1 Mayıs 2017                       Emek ve Dayanışma Bayramı

5 Mayıs 2017                       Puebla Savagi'nın Yıl Dönümü 

19 Mayıs 2017                     Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

26-27 Haziran 2017             Ramazan Bayramı

01-09 Eylül 2017                 Kurban Bayramı

16 Eylül 2017                      Meksika Bağımsızlık Günü

29 Ekim 2017                      Cumhuriyet Bayramı

2 Kasım 2017                      Ölüler Günü

20 Kasım 2017                    Meksika Devrimi Yıl Dönümü

24-25 Aralık 2017               Noel Tatili

 

 

Meksika Vize Talep Dilekçe Örneği

Ankara Meksika Konsolosluğu'na hitaben, Meksika’ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır. 

Meksika Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; Meksika Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, Şirket/Kurum yetkilisi tarafından antetli kağıda; - iş seyahatinin sebebi, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının karşılanması, seyahat süresi izinli olduğu ve seyahat bitimi işe geri döneceği taahhüdünü içeren bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli olmalıdır.  

Meksika  Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Meksika Vize Başvurusunda bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Meksika Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 


Meksika Konsolosluğu Vize Başvuru Formu


Meksika Konsolosluğu resmi sitesi üzerinden Meksika Elektronik Onay Vize Sistemi üzerinden eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgi kaydı gerçekleştirilmesi halinde Meksika vizesi için elektronik başvuru yapılabilmektedir. Elektronik Meksika Vizesine başvuru sağlayabilmek için hava yoluyla Meksika’ya seyahat edilmesi koşulu geçerlidir.


Meksika Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti 

Meksika Vizesi için ödenmesi gereken Meksika vize ücreti; Meksika Büyükelçiliği'ne vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Meksika vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

 

Meksika Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu 

Meksika’ya turistik, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya Havayolu  ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 gün geçerliliği olan tek girişli Meksika vize başvurusunu online olarak alabileceklerdir. Meksika’ya kara yolu, deniz yolu ya da başka bir ülkeye seyahatle bağlantılı ziyaret etmeyi planlayanlar; Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Konsolosluğu'na Meksika vize başvurusunda bulunmaları gerekecektir.

Meksika vizesi için yapılmış olan Online Vize başvurularının geçerli sayılabilmesi için Meksika seyahatlerinin gerçekleştirileceği Havayolu şirketinin ''SAE'' sistemine kayıtlı olduğundan emin olunmalıdır.


Meksika Konsolosluğu Vize Reddi

 

Meksika Konsolosluğu’nun Meksika seyahatine uygun hazırlanan başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında kişinin Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal –ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamadığını anlamak ister. Meksika Konsolosluğu Vize Bölüm yetkilisi, başvuru dosyasını incelerken, ülkeyi terk etme niyetinin olmadığına ve geri dönmek için güçlü bağların bulunmadığı kanısına varırsa; vize başvurusunu reddedebilir. 

Ayrıca, Meksika Büyükelçiliği tarafından en çok önem verilen konu: online başvurularda yüklenen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Meksika vize başvurusunda zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihlerine uygun geçerliliğe sahip olmaması da vize reddine sebebiyet vermektedir.

Meksika Konsolosluğu'na şahsen müracaatlarda; vize başvuru dosyasında evrak eksikliği veya gerçeğe uygun bulunmayan belgelerin sunulması durumunda; konsolosluk yetkilileri başvuru sahibini görüşmeye davet eder ya da bu eksikliklerin tamamlanması için yazılı bir uyarı gönderir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi halinde; Meksika vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak bu başvurunun olumlu sonuçlanacağı garantisi taşımamaktadır. 

 

Meksika Ankara Büyükelçiliği  Konsolosluk Hizmetleri:

Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, apostil (belge tasdiki), noter, askerlik, vize, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin yürütülmesi Meksika Büyükelçiliği'nin görevidir.  Meksika Büyükelçiliği, Türkiye-  Meksika ticari bağlarını geliştirmek; bu ülkede çalışan Meksika vatandaşlarını himaye etmek; vatandaşlık işlemlerinde hizmet vermekle sorumludur.  

Ankara Meksika Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti dışında Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti dış temsilciliği resmi temsilcilik görevini yürütmektedir.

Ankara Meksika Büyükelçiliği, bu bölgede yaşayan Meksikalı vatandaşlarının tam ve güncel veritabanını oluşturmak için https://sirme.sre.gob.mx hesabını aktif etmiştir. Kişisel kayıtların oluşturulabilmesi için Meksika vatandaşlarından işbirliği beklenmektedir. Meksika Büyükelçiliği tarafından koordine edilen bu hesap sayesinde Meksika Dışişleri Bakanlığı ile dış temsilciler olarak görev yürüten Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Konsolosluğu arasındaki teması daha etkin kılabilmek için oluşturulmaktadır. 

 

 

 

 

Meksika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi : embamex.sre.gob.mx/turquia/