Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu

Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu Adresi

Barbaros Bulvarı Balmumcu Mah. No:76/5 Beşiktaş - İSTANBUL

Meksika Fahri Konsolosluğu İstanbul, Fahri Konsolosluk Görevlisi

Aynı zamanda İzmir Meksika Fahri Konsolosu, Meksika vize işlemleri için başvuru kabul ederken, Meksika vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip değildir. 

Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Meksika İstanbul Fahri Konsolosu görevini sürdüren Varol Dereli, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Meksika Devleti arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek; ticari faaliyetleri arttırmak; pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlamak; ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurmak üzere görevini sürdürmektedir. 

Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğa Nasıl Gidilir?

Meksika Fahri Konsolosluğu, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesine bağlı Balmumcu Mahallesi'nde bulunmaktadır. Balmumcu'ya İstanbul'un pek çok noktasından kolaylıkla ulaşım mümkündür. Beşiktaş istikametinden 40B numaralı SARIYER-BEŞİKTAŞ otobüsü ile Kabataş rıhtımlarından kalkan 27 E numaralı ŞİRİNTEPE - KABATAŞ otobüsü ve ya Taksim'den hareket eden 25T numaralı SARIYER - TAKSİM otobüsü ile Balmumcu'ya ulaşabilmek mümkündür. Aynı zamanda Gayrettepe ve Beşiktaş rıhtımından yürüyerek de Balmumcu'ya ulaşmanız mümkündür. Sarıyer'den hareket eden ve Levent üzerinden Beşiktaş'a giden dolmuşlar ile de Balmumcu'ya ulaşmanız mümkündür.

Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu 2021 Resmi Tatil Günleri

İstanbul Meksika Fahri Konsolosluğu temsil ettiği Meksika Devleti'nin 2021 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. 

Meksika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.

 • 1 Ocak 2021 - Yeni Yıl 
 • 5 Şubat 2021 - Anayasa Günü
 • 21 Mart 2021 - Benito Juarez Günü
 • 19 Nisan 2021 - Paskalya
 • 23 Nisan 2021 - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs 2021 - Emek ve Dayanışma Günü
 • 5 Mayıs 2021 Puebla Savaşı Yıl Dönümü
 • 19 Mayıs 2021 - Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 23 -26 Mayıs 2021 - Ramazan Bayramı
 • 15 Temmuz 2021 - Milli Birlik ve Demokrasi Günü
 • 30 Temmuz - 3 Ağustos 2021 - Kurban Bayramı 
 • 30 Ağustos 2021 - Zafer Bayramı 
 • 16 Eylül 2021 - Meksika Bağımsızlık Günü
 • 29 Ekim 2021 - Cumhuriyet Bayramı
 • 2 Kasım 2021 - Ölüler Günü
 • 20 Kasım 2021 - Meksika Devrimi Yıl Dönümü
 • 25 Kasım 2021 - Noel 

Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu

Meksika Vize Talep Dilekçe Örneği

İstanbul Meksika Konsolosluğu'na hitaben, Meksika’ya ne sebeple seyahatte bulunulacak ise; ziyaret sebebini detaylı anlatan bir dilekçe örneği olmalıdır. 

Meksika Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; Meksika Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, Şirket/Kurum yetkilisi tarafından antetli kağıda; - iş seyahatinin sebebi, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının karşılanması, seyahat süresi izinli olduğu ve seyahat bitimi işe geri döneceği taahhüdünü içeren bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli olmalıdır.  

Meksika  Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Meksika Vize Başvurusunda bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Meksika Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Meksika Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Meksika Konsolosluğu resmi sitesi üzerinden Meksika Elektronik Onay Vize Sistemi üzerinden eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgi kaydı gerçekleştirilmesi halinde Meksika vizesi için elektronik başvuru yapılabilmektedir. Elektronik Meksika Vizesine başvuru sağlayabilmek için hava yoluyla Meksika’ya seyahat edilmesi koşulu geçerlidir.

Meksika İstanbul Konsolosluğu Vize Ücreti 

Meksika Vizesi için ödenmesi gereken Meksika vize ücreti; Meksika İstanbul Başkonsolosluğu'na vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Meksika vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

Meksika Konsolosluğu Vize Başvurusu 

Meksika’ya turistik, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya Havayolu  ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 gün geçerliliği olan tek girişli Meksika vize başvurusunu online olarak alabileceklerdir. Meksika’ya kara yolu, deniz yolu ya da başka bir ülkeye seyahatle bağlantılı ziyaret etmeyi planlayanlar; Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Konsolosluğu'na Meksika vize başvurusunda bulunmaları gerekecektir.

Meksika vizesi için yapılmış olan Online Vize başvurularının geçerli sayılabilmesi için Meksika seyahatlerinin gerçekleştirileceği Havayolu şirketinin ''SAE'' sistemine kayıtlı olduğundan emin olunmalıdır.

Meksika Konsolosluğu Vize Reddi

Meksika Konsolosluğu’nun Meksika seyahatine uygun hazırlanan başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında kişinin; Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal –ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamadığını anlamak ister. Meksika Konsolosluğu Vize Bölüm yetkilisi, başvuru dosyasını incelerken, ülkeyi terk etme niyetinin olmadığına ve geri dönmek için güçlü bağların bulunmadığı kanısına varırsa; vize başvurusunu reddedebilir. 

Ayrıca, Meksika Konsolosluğu tarafından en çok önem verilen konu: online başvurularda yüklenen belgelerin sahte olup olmamasıdır. Vize evraklarında böyle bir şüphe oluşması durumunda vize reddi gerçekleşmektedir. Meksika vize başvurusunda zorunlu olan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarihlerine uygun geçerliliğe sahip olmaması da vize reddine sebebiyet vermektedir.

Meksika Konsolosluğu'na şahsen müracaatlarda; vize başvuru dosyasında evrak eksikliği veya gerçeğe uygun bulunmayan belgelerin sunulması durumunda; konsolosluk yetkilileri başvuru sahibini görüşmeye davet eder ya da bu eksikliklerin tamamlanması için yazılı bir uyarı gönderir. Eksiklerin tamamlanarak konsolosluğa gönderilmesi halinde; Meksika vize işlemleri kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak bu başvurunun olumlu sonuçlanacağı garantisi taşımamaktadır.

Meksika Konsolosluğu, Konsolosluk Hizmetleri:

Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, apostil (belge tasdiki), noter, askerlik, vize, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin yürütülmesi Meksika Türkiye dış temsilcileri olan Meksika Büyükelçiliği ve Meksika Başkonsolosluğu'nun görevidir.  Meksika Konsoloslukları, Türkiye-  Meksika ticari bağlarını geliştirmek; bu ülkede çalışan Meksika vatandaşlarını himaye etmek; vatandaşlık işlemlerinde hizmet vermekle sorumludur.  

Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti dışında Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti dış temsilciliği resmi temsilcilik görevini yürütmektedir.

Meksika Konsoloslukları, Türkiye'de yaşayan Meksikalı vatandaşlarının tam ve güncel veritabanını oluşturmak için https://sirme.sre.gob.mx hesabını aktif etmiştir. Kişisel kayıtların oluşturulabilmesi için Meksika vatandaşlarından işbirliği beklenmektedir. Meksika Büyükelçiliği tarafından koordine edilen bu hesap sayesinde Meksika Dışişleri Bakanlığı ile dış temsilciler olarak görev yürüten Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Konsolosluğu arasındaki teması daha etkin kılabilmek için oluşturulmaktadır. 

Meksika Konsolosluğu Resmi Web Sitesi : embamex.sre.gob.mx/turquia/