Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Gaziantep'te

01 Ocak 2019, Salı

Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral, Gaziantep'te fahri konsolosluk açmak için gerekli izinleri aldığını bildirdi.

Meksika'nın Ankara Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral, Gaziantep'te fahri konsolosluk açmak için gerekli izinleri aldığını bildirdi. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'i makamında ziyaret eden Büyükelçi Amaral, şeref defterini imzaladı. 
Gaziantep'i ilk kez ziyaret ettiğini ifade eden Amaral, "Mükemmel şehrinizi ilk ziyaretim, ama son olmayacak, muhakkak tekrar geleceğim" diye konuştu. 
Türkiye'ye geldiği 1, 5 yıldan beri Gaziantep'i görmek istediğini ve yeni fırsat bulduğunu belirten Amaral, şunları söyledi: 
"Güzel şehrinizi görmekten çok mutluyum. Gaziantep'e bir fahri konsolosluk açılması için hem Türkiye'nin hem de Meksika'nın iznini almış olduğumu bildirmekten mutluluk duyarım. Sizin, bölgenizin kalkınması için yaptığınız büyük fedakar çalışmaların farkındayım ve ne olduğunu biliyorum. Gaziantep'in iktisadi ve kültürel önemini bilerek geldim. Meksika'nın,Gaziantep nezdinde çok mükemmel bir işbirliği ortağı bulduğunu söylemekten de mutluluk duyuyorum. Gaziantep ile bir Meksika şehri arasında, kardeş şehir ilişkisi kurulmasını çok arzu ediyoruz. " 
Asım Güzelbey de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Sayın BüyükelçimizGaziantep ziyaretinin bir bölümünü belediyemize ayırdılar. Kentimizi tanıtan bir sunum yapacağız. Bu ziyareti son derece önemsiyoruz. Birbirine kilometrelerce uzak olsa da gönülleri birbirine yakın olan iki ülkeyiz" dedi. 
Güzelbey, Büyükelçi Amaral'a bakırdan yapılmış yöresel bir hediye verdi.